Nestereotipinės spintų su stumdomosiomis durimis diversijos
 
Stumdomųjų durų idėja Europą pasiekė tik XIX a. antrojoje pusėje ir davė pradžią visiškai kitokiai, savitai interjero sampratai. Senovės japonų išradimas − stumdomosios vidinės pertvaros – leido lengvai sujungti ir išardyti skirtingas būsto erdves, norint sukurti salę ar keletą nedidelių izoliuotų kambarių, pereinant iš vienos patalpos į kitą. Stumdomosios išorinės sienos ir vidinės pertvaros leidžia lengvai, atsižvelgiant į nuotaiką, pakeisti namų aplinką ar nukreipti ją į skirtingas pasaulio šalis − žvelgti į skirtingo tipo sodus arba, neišeinant iš namo, grožėtis gamtos formų įvairove. Ankstyvieji Europos modernizmo krypties atstovai, sužavėti tokio originalaus sprendimo, pradėjo planuoti erdvę taip, kad skirtingos paskirties erdvės, išlaikant jų skirtingas funkcijas, kartu sudarytų darnią visumą. Japonų namų širmos atstojo pertvaras, duris, iš dalies ir langus. Tai tapo puikiu modeliu, pagal kurį mūsų dienomis, kai erdvė neretai tampa prabanga, kuriamas interjeras.
Šiandien, kai slankiųjų sistemų sprendimai, atrodytų, nieko nebestebina, galimybės vis dar lieka neišsemtos. UAB „Gobana" direktoriaus Dainiaus Veiso teigimu, reikėtų iš esmės keisti požiūrį į stumdomąsias duris bei pertvaras. Tai nėra atskiras, nuo erdvės atsietas baldas, tai interjero sprendimas, harmoningai derantis su kitais jo elementais.
 
Kaip apibūdintumėte spintų su stumdomosiomis durimis paskirtį?

Dar ne taip seniai mūsų ankštuose butuose karaliavo tipinės − sunkios, tamsios ir gausiai daiktų prikrautos – sekcijos. Taigi būstas, privalantis lengvinti žmogaus gyvenimą, buvo tapęs baldų saugykla. Sparčiai kintanti ir gerėjanti gyvenimo kokybė, estetikos suvokimas bei technologijų raida verčia naujai pažvelgti į įprastus daiktus.

Spintos su stumdomosiomis durimis šiandien niekam nėra naujiena, ir vienaip ar kitaip visiems iš mūsų teko su jomis susidurti. Tačiau pati idėja mus, tokių sistemų gamintojus, įpareigoja išnaudoti šio sprendimo originalumą. Stumdomosios durys turi išsiskirti aiškia logika, funkcionalumu, praktišku erdvės suskirstymu − šie kriterijai taikomi projektuojant šiuolaikinius gyvenamuosius namus bei interjero dekorą. Mūsų giliu įsitikinimu, siūlydami savo paslaugas, siūlome ne atskirą produktą, bet sprendimą − dalį interjero. Tik toks požiūris gali leisti sukurti originalų, užsakovo estetinius bei funkcinius reikalavimus atitinkantį sprendimą. Todėl itin svarbus dialogas tarp tokių sistemų gamintojų, užsakovų bei interjerą kuriančių architektų ar dizainerių. Visada stengiamės dalyvauti kūrybiniame procese, padėti pasirinkti tinkamiausią sprendimą ir suformuoti patogią bei estetišką erdvę. Pradžioje interjero specialistai buvo maloniai nustebinti mūsų teikiamomis paslaugomis ir šiandien vis dažniau „Gobanos" specialistams patiki įkūnyti jų vizijas bei idėjas.
 
Į ką reikėtų atsižvelgti prieš įgyvendinant konkretų sprendimą?
 
Neretai užsakovas jau turi savo viziją ir į mūsų saloną atkeliauja su pradiniais brėžiniais, tačiau mes visada stengiamės patys dalyvauti kūrimo procese, siūlyti racionaliausius sprendimus. Patys lankomės patalpose, kuriose planuojama sumontuoti spintą, deriname ją prie vyraujančių spalvų, erdvės dydžio ir pan. Originalų sprendimą visuomet galima įgyvendinti bet kokio stiliaus interjere, tiesiog reikia tik neatsainiai žvelgti į sumanymą, tinkamai suvokti tokio sprendimo galimybes bei užmegzti dialogą tarp užsakovo ir interjerą kuriančių specialistų (gamintojų, dizainerių).

Gebėjimas įsiklausyti į kliento pageidavimus itin svarbus, tačiau ne mažiau svarbi ir mūsų, kaip specialistų, nuomonė. Jokiu būdu negalima pataikauti siekiant pritraukti užsakovus, reikia koncentruotis į estetinį bei funkcionalų sprendimą. Visuomet stengiamės argumentuotai ir pagrįstai klientą nukreipti tinkamiausiu keliu. Užsakovo poreikių įgyvendinimas, o ne sąnaudų taupymas turi tapti pagrindine užduotimi. Neretai interjeras kuriamas iš atskirų dalių, atsižvelgiant į formą, tačiau tuomet retai kada pavyksta išgauti vientisą stilių. Tokiu atveju elementus sieja tik formalūs ryšiai. Tačiau visi interjero elementai, taip pat ir spinta turėtų būti glaudžiai susiję tarpusavyje ir papildyti vieni kitus. Svarbu pabrėžti naudojamų medžiagų ypatybes, laikytis paprastumo bei natūralumo principų. Projektuojant tikslinga laikytis vientisų architektūrinių blokų principo, atsižvelgiant į daiktų apimtį ir taip sukuriant lengvumo ir grakštumo įspūdį. Pavyzdžiui, tradiciniame japonų interjere baldus pakeisdavo kelios nišos sienoje. Nišos abiejose ar vienoje iš pusių atliko spintų funkciją. Šios nišos buvo apdailinamos labai įvairiai: naudojant stumdomąsias dureles bei atviras meniškai išdėstytas lentynas. Jose japonai laikydavo savo drabužius, reikalingiausius daiktus ir negausius lovos reikmenis. Šiuos principus pagrindė stumdomųjų durų bei per tvarų pradininkai, tačiau jie aktualūs ir kuriant šiuolaikinį, modernų interjerą. Beje, vadinamojo japoniško stiliaus spintos su dramblio kaulo spalvos priedais ir konjako atspalvio profiliais bei kiti rytietiški motyvai iki šiol populiarūs ir tarp mūsų šalies vartotojų.
 
Ar požiūris į tokių sistemų galimybes keičiasi?

Vis dar dažnai pasitaiko, kad užsakovai, apibūdindami savo porei kius, įvardija vien tik įprastas tradicines medžiagas: visiems žinomą buką, medžio drožlių imitaciją bei plieno profilius. Pamirštama, kad egzistuoja daugybė kitų medžiagų bei sprendimų, įkūnijančių indi vidualią erdvę. Be abejo, yra interjerų, kuriuose minėtieji sprendi mai tinka, tačiau neverta vadovautis kriterijumi „senas − geras", kai galime pasiūlyti begalę kitokių sprendimų. Verta paminėti ir tai, kad, vaikydamiesi pačių pigiausių sprendimų, niekada nepasieksi me tinkamo rezultato, taisyklė „šykštus moka du kartus" pasitvir tina ir šioje srityje. Pirmiausia viskas turi atlikti funkciją, o tik po to daiktas tampa akcentu. Kiekvienas sprendimas privalo būti ra cionalus, visi daiktai patalpoje turi turėti aiškią vietą. Todėl svarbu, kad būtų peržengtas įsisenėjęs, stereotipinis požiūris į sudedamąsias interjero dalis.
 
Ar šios slankiosios sistemos suteikia galimybę improvizuoti?

Kalbant apie estetiką, galime pasiūlyti itin daug įvairių sprendimų, tad improvizacijai ribų nėra. Spintoms su stumdomosiomis durimis gaminti gali būti naudojamos įvairiausios medžiagos – tiek medienos imitacija, natūrali faneruotė, stiklas, veidrodžiai, tapetai, fotografijų spauda, tiek ir įvairiausių tipų profiliai. Viskas priklauso nuo užsakovo estetikos suvokimo, patalpos paskirties bei interjere vyraujančios stilistikos, svarbu, kad tai padėtų sukurti individualią erdvę. Vaikytis standartų dėl mažesnės sprendimų įgyvendinimo kainos, mano manymu, nėra tikslinga. Galutiniu rezultatu turėtų likti patenkintas tiek užsakovas, tiek tokių sistemų gamintojai. Įgyvendindami užsakymus kainos nelaikome svarbiausiu kriterijumi.

Mūsų užduotis – gaminti kokybišką produktą, padėti formuoti bendrą estetiką, kurti kitokį požiūrį į klientą, siūlyti šiuolaikišką sprendimą ir, be abejo, maksimaliai preciziškai atlikti darbą. Jau šiandien galime didžiuotis ne vienu unikaliu projektu, iš kurių, mano nuomone, verta paminėti viešbutį „Klaipėda". Tai reprezentacinis Klaipėdos miesto objektas, kuriuo mes, be abejo, didžiuojamės. Mano manymu, kuriant interjerą svarbu nesuprimityvinti architek tūrinės išraiškos. Erdvei turėtų būti taikomas vientisumo ir darnos kriterijus, išreiškiamas ne neigiant formą, bet kuriant aiškaus geo metrinio ar organinio tūrio detales. Mūsų įmonė turi gana daug pa tirties tenkinti užsakovų lūkesčius. Galime tik pasidžiaugti, kad „Gobanos" vardas užsakovams, architektams bei dizaineriams šiandien asocijuojasi su kokybe. Mes siūlome ne daiktą, ne spintą, o sprendimą − funkcionalią erdvę, praktiškumą bei šiuolaikišką dizainą.
 
Mes kuriame komfortą Jums ir Jūsų vaikams!